Lähetyspiirit:

Lämpimästi tervetuloa mukaan seurakuntamme lähetyspiireihin tukemaan oman seurakuntamme nimikkolähettejä!  Lähetyspiireissä kuullaan ajankohtaisia asioita lähetystyöstä, keskustellaan, lauletaan ja kahvitellaan. Tilkkutäkki-piirissä pääpaino on käsitöiden tekemisellä.

Tällä hetkellä toimii kolme lähetyspiiriä: 


Lähetystyön nimikkosopimukset:

 

Suomen Lähetysseuran kanssa tehty palvelusopimus: 

Lähetysseuran seurakuntien palvelumalli perustuu kuuteen teemaan. Ulkomaantyöntekijät ja kotimaan asiantuntijat sijoittuvat teemakoreihin sen mukaan, minkä teeman parissa he pääasiassa työskentelevät. Teemajaottelu tekee myös yhteistyökumppanikirkkojen ja järjestöjen työn entistä näkyvämmäksi. 

 


 

Loimaan seurakunta on mukana tukemassa Lähetysseuran työtä tuttujen nimikkolähettien/-kohteiden kautta, jotka nyt siis sijoittuvat kaikki omiin koreihinsa. Kukin teemakori pitää sisällään paitsi teemaan liittyviä yksittäisiä hankkeita, myös työntekijöitä ulkomailta ja kotimaasta. Työntekijät sijoittuvat koreihin sen mukaan, minkä teeman kanssa he erityisesti työskentelevät. Tämänhetkinen tuki on jaottunut näihin kolmeen koriin: 

 

Turvaa ja toivoa:

Diakonia ja hyvinvoivat perheet

 

“Kantakaa toistenne taakkoja.”
Gal. 6:2

Tuemme kirkkojen palvelutyötä yhteisöjensä parhaaksi. 

(mm. entinen kohteemme rauhantyö Kolumbiassa)

 

Mahdollisuuksia, koulutusta ja unelmia:

Lapset ja nuoret

“Antakaa lasten tulla minun luokseni.”
Mark. 10:14

Tuemme lasten ja nuorten koulupolkua, jotta kaikilla olisi pääsy laadukkaan opetuksen pariin taustastaan riippumatta.

(mm. entinen nimikkolähettimme Susanne Saarinen, Nepal)

 

Rauhaa ja kestävää tulevaisuutta:

Kriisit ja katastrofit

“Jumala on lähellä niitä, joilla on särkynyt sydän.”
Ps. 34:19

Autamme sotien ja luonnonkatastrofien keskellä eläviä ihmisiä ja rakennamme kestävää hyvinvointia ja rauhaa.

(mm. entinen tukikohteemme Felm-keskus, Jerusalem)

 

Muun muassa Metsämaan lähetyspiirissä kuullaan terveisiä Suomen Lähetysseuran työstä maailmalla, lämpimästi tervetuloa!

 

Suomen Luterilaisen Evankeliumiyhdistyksen kanssa tehdyt sopimukset:

 

Viro, nimikkolähetti Liisa Rossi

Virossa kristinuskon tilanne näyttää varsin synkältä. Kun kysytään kristillisten yhteisöjen virallista jäsenyyttä, luvuksi saadaan alle 20 %. Neuvostohistorian vuoksi kouluissa ei ole ollut uskonnonopetusta. Rippikoulu tavoittaa murto-osan ikäluokasta. Kristillisen uskon ja kirkkojen tuntemus on heikko. Lähetystyön tarve on ilmeinen. Nimikkolähettimme Liisa Rossi työskentelee mm- media-, pienryhmä-, ja raamatunopetustyön parissa Tartossa Paavalin seurakunnassa. Työn tavoitteena on paitsi vahvistaa seurakuntaa ja sen aktiivijäsenien pientä joukkoa, myös erityisesti tavoittaa evankeliumin sanomalla niitä ihmisiä, joille Jeesus on vielä vieras.

 

Liisan uusimpia kuulumisia ja lähettikirjeitä pääset lukemaan täältä.

Kansanlähetys

Antti ja Laura Olkkonen, Espanja

Antti ja Laura ovat olleet kieli- ja kulttuurijaksolla Pohjois-Afrikassa, jossa he ovat opiskelleet kohderyhmänsä kieltä. Elokuussa 2024 he ovat siirtyneet paikallisen yhteistyökumppanimme maahanmuuttajatyön tehtäviin Espanjaan.

Heidän työnsä on maahanmuuttajien laaja-alaista diakonista tukemista, jotta nämä voisivat integroitua espanjalaiseen yhteiskuntaan ja löytäisivät seurakuntayhteyden.

"Haluamme viedä maailmaan ilosanomaa Jeesuksesta ja palvella lahjoillamme maahanmuuttajatyössä. Espanjaan saapuu jatkuvasti lukuisia ihmisiä Pohjois-Afrikasta, joissa evankeliumin etenemisellä on esteensä. Näiden ihmisten kohtaaminen ja toivon sanoman jakaminen sanoin, teoin ja lähimmäistä kohdaten on sydämellämme”, kertovat Antti ja Laura.

Aiemmin Antti ja Laura ovat työskennelleet Keski-Uudenmaan kristillisessä koulussa opettajina. Antti on koulutukseltaan ympäristötekniikan diplomi-insinööri ja pätevöitynyt matematiikan, kemian, käsityön ja liikunnan opettajaksi. Laura on luokanopettaja ja erityisopettaja, joka toimii erityisopettajana päiväkodin, esikoulun ja alkuluokkien puolella.

 

Kylväjä

Immanuel-kirkko, Israel

Kylväjä tekee tavoittavaa ja seurakuntaa rakentavaa työtä Tel Avivin Immanuel-kirkossa. Kirkolla kohdataan viikoittain satoja israelilaisia vierailijoita, joille kerrotaan evankeliumi ja uusia ihmisiä tulee mukaan seurakuntaan. Seurakuntamme tukee yhteisöä, joka tarvitsee tukea opetuslapseuttavaan ja varustavaan toimintaansa kasvaakseen ja kulkeakseen kohti itsenäisyyttä.

 

Christina Harald, Etiopia

Christina on ammatiltaan sosiaalityöntekijä, ja hänellä on monen vuoden kokemus asumisesta ja työskentelystä ulkomailla. Hän on työskennellyt pääasiassa vammaisten ihmisten parissa. 

Christina osallistui Kylväjän lähetyskurssille syksyllä 2017 ja matkusti Bangladeshiin ensimmäisen kerran tammikuussa 2019. Ensimmäisen vuoden hän työskenteli johtotehtävissä vammaisten lasten kuntoutuskeskuksessa LAMB-sairaalassa. Vuosina 2021-2022 Christina asui pääkaupungissa Dhakassa, jossa hän opiskeli bengalin kieltä ja työskenteli opintojensa ohella englannin opettajana slummikoulussa. 

Christina siirtyi Mongoliaan helmikuussa 2024. Siellä hän on työskennellyt Kylväjän kansallisen kehitysyhteistyökumppanin Tegsh Tusgalin työyhteydessä pääkaupungissa Ulaanbataarissa. Tegsh Tusgal-järjestö (nimi tarkoittaa yhdenvertaista valoa) on mongolialainen kansalaisjärjestö, joka pyrkii parantamaan vammaisten ihmisten asemaa yhteiskunnassa. 

Syksyllä 2025 Christina muutti Etiopian pääkaupunkiin Addis Abebaan. Kylväjä on tänä vuonna käynnistänyt uuden Suomen ulkoministeriön rahoittaman vammaistyöhankkeen Addis Abebassa. Hankkeella edistetään vammaisten naisten ihmisoikeuksien toteutumista voimaannuttamalla heitä ja puretaan tämän syrjäytyneen ryhmän yhteisössään kohtaamiin erityishaasteisiin (hankkeesta lisää Vammaisten naisten voimaantuminen 2025-2028-Lähetysyhdistys Kylväjä). Hanke toteutetaan Mekane Yesus-kirkon kehitysyhteistyöosaston alaisuudessa ja Christina lähetetään kumppanimme Norjan luterilaisen lähetyksen työntekijäksi. Neuvonantajana Christina tukee esimerkiksi hankkeen paikallisia työntekijöitä, opastaa heitä koulutusten suunnittelussa, varmistaa, että ne toteutetaan tehokkaasti ja osallistuu kouluttajien koulutustoimintaan kehityksen edistämiseksi.